Szkolenia, inwestycja w przyszłość

przez | 4 grudnia 2018

Obecnie dyplom ukończenia studiów wyższych nie zawsze wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Ważne są także dodatkowe umiejętności i kompetencje, które można zdobyć na kursach i szkoleniach. Wielu pracodawców dba o ciągły rozwój swoich pracowników i proponuje im udział w szkoleniach. Na jakie szkolenie warto się zapisać?

Na jakie szkolenie można się zapisać?

Oferta edukacyjna obecnie jest tak bogata, że można kończyć jedno szkolenie i zaczynać następne. Trzeba jednak wybierać tylko to, co naprawdę się przyda i zwiększy szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Oferowane są kursy także dla osób już zatrudnionych, ale zanim podejmie się decyzje o wyborze konkretnego szkolenia, warto skonsultować się z pracodawcą. Być może ma on jakieś konkretne potrzeby, a nabyte umiejętności zwiększą nasze szanse na awans. Na rynku edukacyjnym dostępne są bowiem bardzo specjalistyczne, kilkudniowe kursy, przeznaczone na przykład dla wyższej kadry menadżerskiej, które kosztują więcej niż semestr studiów, ale cieszą się dużą renomą, a ich ukończenie zwiększa szanse na rynku pracy. Kursy i szkolenia najczęściej obejmują wąski zakres wiedzy, przez co łatwo jest dokonać wśród nich wyboru.

Szkolenie warte uwagi

Doradcy personalni twierdzą, że lepiej zapisywać się na szkolenie z dziedziny związanej z naszymi studiami bądź dotychczasową ścieżką zawodową. Bez względu na to, jaki zawód wykonujemy, warto doskonalić umiejętności miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Tego typu umiejętności są o wiele trudniejsze do rozwinięcia, a przydają się właściwie w każdej dziedzinie życia. Szkolenie z kompetencji miękkich są szczególnie ważne w branżach i na stanowiskach polegających na pracy z ludźmi. Powinien na nie skierować pracodawca, któremu zależy na zbudowaniu dobrej atmosfery w zespole lub rozwiązaniu problemów w komunikacji między pracownikami.

W tym dziale  Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

Co jeszcze jest ważne w czasie wyboru szkolenia?

Przed rozpoczęciem szkolenia sprawdźmy, kto będzie nas uczył. Jeśli pracujemy w danym zawodzie, może się zdarzyć, że będziemy wiedzieć więcej, niż osoba prowadząca zajęcia. Jeśli zależy nam na nabyciu umiejętności praktycznych, zapiszmy się na kurs, w czasie którego uczyć nas będzie człowiek z doświadczeniem w danej branży. Lepiej iść na szkolenie rzadziej, ale z dużym entuzjazmem i poczuciem dobrze wykorzystanego czasu.

Człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Warto zapisać się na szkolenie, które podniesie nasze kompetencje i umiejętności. Wybierajmy tylko te kursy, które faktycznie będą dla nas korzystne i mogą zaprocentować w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.