Na czym polega klejenie plastiku?

przez | 12 października 2018

Ogólnie pojęty plastik już na stałe zadomowił się w naszym życiu. Jednak wykorzystanie go do konstrukcji przemysłowych stało się możliwe dopiero po opanowaniu techniki klejenia. Dzięki temu jego zastosowanie i wykorzystanie wzrosło.

Alternatywa spawania

Kiedy rozpoczęto wykorzystywać plastik jako materiał alternatywny do stopów metali, pierwotnie był poddawany tylko obróbce ze skrawaniem i cięciem, aby otrzymać wyrób gotowy. Jednak ilość odpadów była zatrważająca. Pierwsze metody łączenia części plastikowych polegały na zgrzewaniu palnikami. Jednak ta metoda niosła za sobą wiele niekorzystnych dla materiału skutków. Przede wszystkich plastik był nadpalany co oprócz walorów estetycznych niosło za sobą zagrożenie zdrowia dla osób przeprowadzający proces łączenia. Kolejnym nie pożądamy skutkiem takiego sposobu łączenia był fakt, że cała konstrukcja traciła stabilne właściwości, a miejsca łączenia były szczególnie narażone na łamliwość. Kolejnym sposobem łączenia plastiku było wynalezienie spawarek. Jest to nazwa zapożyczona, bo w rzeczywistości spawarki plastiku to dmuchawy do których wprowadza się drut plastikowy, który pod wpływem temperatury uplastyczniał się i pozwalał na łączenie elementów. Dużą zaletą takiego łączenia jest estetyka, jednak w przypadku wykorzystywania drutów plastikowych należy pamiętać z czego jest zrobiony i do jakich elementów można go wykorzystać. Należy pamiętać, że drutu PE służą do łączenia tworzyw polietylenowych, a druty PP do tworzyw polipropylenowych. Lata pracy i doświadczeń przyniosły w końcu upragnione rozwiązanie.

Klejenie

Do procesu klejenia tworzyw sztucznych wykorzystuje się kleje na bazie poliolefin lub innych substancji umożliwiających łączenie elementów z plastiku. W zależności od składu rozróżniamy kleje, które mają szerokie zastosowanie i potrafią łączyć różne elementy z różnych materiałów, takie jak plastik z metalem. Do takich klejów zaliczamy kleje epoksydowe. Dużą zaleta klejów epoksydowych jest możliwość klejenia różnych materiałów bez konieczności ich wcześniejszego przygotowania. Nie ma potrzeby wygładzania i odtłuszczania powierzchni. W przypadku klejów bazujących na poliolefinach i rozpuszczalnikach przygotowanie powierzchni na znaczenie. Należy zadbać o jak najmniejsza chropowatość powierzchni. Kleje wykorzystują zjawisko adhezji, czyli łączenia się za pomocą warstw powierzchni przylegających. Dlatego też im gładsza powierzchni tym klejenie skuteczniejsze. Dużą zaletą klejenia jest zachowanie właściwości sklejonych elementów. Ich trwałość, twardość, elastyczność nie odbiegają od pozostałych części łączonych elementów, co daje dużą przewagę nad spawaniem i lutowaniem. Wykorzystanie klejów do celów przemysłowych daje szerokie perspektywy na wykorzystanie tworzyw sztucznych w innych gałęziach gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *