Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

przez | 14 listopada 2018

Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą w jakiś sposób podnieść swoje umiejętności i kwalifikacje. W porównaniu z tradycyjnym modelem nauki trwają one znacznie krócej, bo najczęściej od roku do dwóch lat, a warunkiem koniecznym do ich rozpoczęcia jest posiadanie tytułu magistra, inżyniera czy licencjata. Dają też sporo korzyści swoim słuchaczom, którzy w ten sposób mogą zyskać mnóstwo przydatnych wiadomości lub zdobyć nowy, atrakcyjny zawód. W wielu przypadkach studia podyplomowe są znacznie lepszym wyjściem niż uczestniczenie w różnych kursach i szkoleniach, szczególnie polecane są w następujących przypadkach:

Szybkie zdobycie nowych umiejętności

Nauka na studiach podyplomowych trwa dość krótko. Najczęściej jest to jeden rok czyli dwa semestry, niektóre kierunki trwają dwa razy dłużej. W porównaniu z tradycyjną nauką jest to znacznie krócej, co nie znaczy mniej intensywnie. Wręcz przeciwnie, najczęściej program nauki jest przygotowany w taki sposób, żeby możliwie w jak najkrótszym czasie przekazać jak najwięcej informacji. Jest to więc propozycja dla osób, które nie chcą tracić swojego czasu na długą naukę, a oczekują czegoś więcej, niż mogą zaoferować zwykłe szkolenia czy kursy.

Potrzeba przekwalifikowania się

Sytuacji, kiedy potrzebne są nowe umiejętności, niezwiązane z dotychczas wykonywaną pracą, jest wiele. Na pewno będą to przypadki, kiedy ktoś jest zagrożony zwolnieniem, a nie ma widoków na szybkie znalezienie pracy w zawodzie, lub jest znużony tym, czym się dotychczas zajmował. Ale dotyczy to także pracowników, którzy awansowali czy zmienili stanowisko, i szybko potrzebują rozszerzyć swoją wiedzę. W takich przypadkach studia podyplomowe są świetnym rozwiązaniem, umacniają pozycję na rynku pracy, dają nowe możliwości, a niekiedy pozwalają stanąć na nogi i rozpocząć nowy rozdział w życiu zawodowym.

W tym dziale  Szkolenia, inwestycja w przyszłość

Gdy się intensywnie pracuje

Dla wielu osób dużym ograniczeniem może być czas, w jakim prowadzone są zajęcia. Jeśli ktoś ma rodzinę, a do tego pracuje przez cały tydzień zawodowo, to trudno mu będzie to wszystko pogodzić z nauką. Dlatego też zdecydowana większość zajęć na takich studiach jest prowadzona w trybie weekendowym, w soboty i niedziele. Dzięki temu nawet osoby mające intensywnie wypełniony grafik powinny wygospodarować odpowiednią ilość czasu. Zajęcia organizowane są też w taki sposób, że zawierają zarówno zagadnienia teoretyczne jak też sporo praktycznych, łącznie z różnymi warsztatami i projektami.

Decydując się na studia podyplomowe trzeba jeszcze pamiętać o kwestiach finansowych. Na większości z nich nauka jest płatna, więc trzeba się liczyć z wydatkiem nawet kilku tysięcy za rok. Istnieją jednak możliwości na to, żeby zmniejszyć tę opłatę lub wręcz uczyć się bez ponoszenia żadnych kosztów. Pierwszą z takich opcji jest możliwość zasponsorowania nauki przez pracodawcę, ale wtedy trzeba się liczyć z podpisaniem zobowiązania pracy przez określony czas. Można też pomyśleć o różnego rodzaju dofinansowaniach, czy to z funduszy unijnych, czy z powiatowego urzędu pracy dla osób bezrobotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *